Reklama mobilna [TEST]
Dodaj do obserwowanych
Archiwalne

Jubileusz 35 lecia Ludowego Zespołu Kasztelanka

Koncert
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!
Sierpc, Piastowska 39

Opis

Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka rozpoczął swą działalność w roku 1985 w Domu Kultury w Sierpcu. W skład zespołu wchodzą dzieci, młodzież, oraz osoby dorosłe. Przez wiele lat członkami zespołu była głównie młodzież szkół średnich i dorośli, ale od 15 lat do zespołu należą również dzieci ze szkół podstawowych, które prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne tańcu, śpiewie i w zabawach ludowych. Trzon zespołu stanowi młodzież i dorośli, którzy przedstawiają nasz przepiękny, wielobarwny rodzimy folklor na przeglądach, spotkaniach ludowych, festiwalach folklorystycznych, imprezach okolicznościowych nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Głównym założeniem zespołu jest popularyzowanie oryginalnych elementów kultury ludowej regionów naszego kraju oraz polskich tańców narodowych.

W programie artystycznym Kasztelanki są tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek, oraz przyśpiewki i suity taneczne z różnych regionów Polski: Łowicza, Rzeszowa, Opoczna, Kaszub, Beskidu Żywieckiego oraz najnowszy program, tańce lubelskie i tańce śląskie w wykonaniu grupy dziecięcej.

Zespół promuje polski folklor poprzez uczestnictwo w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych. Kasztelankę podziwiano i oklaskiwano w Rumunii, Niemczech, Francji, Grecji, Portugalii, Węgrzech, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Belgii, Holandii, Chorwacji, Serbii, Irlandii, Włoszech, Turcji, Hiszpanii, Macedonii.

Zespół koncertował także na festiwalach folklorystycznych w Polsce w Strzegomiu, Wiśle, Żywcu, Oświęcimiu, Chełmnie. Na przeglądach zespołów zdobył nagrody i wyróżnienia min. w Kielcach, Świnoujściu, Gostyninie, Warszawie, Płońsku, Płocku, Włocławku.

Dzięki swojej aktywności i różnorodności programu artystycznego Kasztelanka jest znacznym i trwałym elementem pejzażu miasta Sierpca i regionu Mazowsza, a swoją wieloletnią działalnością zasłużył na miano Ambasadora Polskiej Kultury Ludowej.

Byli członkowie zespołu nadal kontynuują tradycje ludowe działając w zespołach studenckich, a nawet w reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.


„Kasztelanka” pełniła honory gospodarza Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego KASZTELANIA od początku istnienia festiwalu, czyli od roku 1996 aż do roku 2011.

Zespołowi towarzyszy kapela złożona z profesjonalnych muzyków jak i „zarażonych” folklorem amatorów.


W skład kapeli wchodzą: skrzypce, akordeon, klarnet, trąbka, flet, kontrabas.
Choreografem i instruktorem zespołu od wielu lat jest Jadwiga Chojnacka, pełniąca jednocześnie funkcję kierownika zespołu.


A oto lista wybranych osiągnięć Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka” w 30 letnim okresie działalności artystycznej:

Udział zespołu w XXI Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach – zdobycie „Brązowej Jodły”, udział w koncercie galowym transmitowanym przez program 1 TVP w 1994r.

Udział w konfrontacjach zespołów ludowych w teatrze w Płocku – II miejsce (1994)

Udział zespołu w Konfrontacjach Zespołów Ludowych w Drobinie. Wyróżnienie dla zespołu. (1996)

Wyjazd do Brukseli , promocja Polski i naszego regionu na spotkaniach „Teraz Polska”. (2001)

Przegląd Zespołów Tanecznych w Płońsku,

III MIEJSCE W KATEGORII TANIEC NARODOWY
II MIEJSCE W KATEGORII TANIEC LUDOWY. (2003)
Udział w XXV Przeglądzie Twórczości Zespołów Amatorskich Województwa Mazowieckiego w Warszawie - nagroda rzeczowa Burmistrza Miasta Mława dla zespołu za opracowanie Tańców Rzeszowskich (2005)

Udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca „Przytup” w Płońsku II miejsce (2007)

Udział w Przeglądzie Mazowieckich Amatorskich Zespołów Tanecznych w Warszawie – Ursusie- wyróżnienie dla zespołu - 16 maja Koncert Galowy w Warszawie (2009)

Wyjazd grupy dziecięcej do Krakowa i udział w festiwalu dzieci i młodzieży KRAKOWIAK - wyróżnienie dla zespołu (2009)

Udział młodszej grupy Kasztelanki w III Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych podczas VII Jesiennego Jarmarku „Od Pola do stołu” III miejsce dla zespołu (2012)

Udział dwóch grup tanecznych w II Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym „ O Kujawski wianek” we Włocławku

II MIEJSCE ZA TAŃCE BESKIDU ŻYWIECKIEGO- GRUPA STARSZA
III MIEJSCE ZA TAŃCE KASZUBSKIE – GRUPA MŁODSZA (2012)
Udział w Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w Płońsku I miejsce – grupa młodzieżowa, za tańce Beskidu Żywieckiego, III miejsce dla grupy dziecięcej - Mała Kasztelanka (2013)

Udział w III Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek” we Włocławku - wyróżnienie dla zespołu za tańce łowickie (2013)

Udział obydwu grup w I Kasztelańskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Sierpcu - II miejsce dla starszej grupy z Tańce Beskidu Żywieckiego (2014)

Udział w Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w Płońsku - III miejsce dla grupy starszej za tańce rzeszowskie (2014)

Udział w II Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu. Premiera tańców lubelskich – III nagroda (2015)

Udział w III Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych III miejsce za tańce rzeszowskie(2016)

Udział grupy dziecięcej w IV Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych nagroda Starosty dla zespołu – tańce śląskie (2017)

Udział w VIII Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych podczas XII jesiennego Jarmarku „Od pola do stołu” w Płońsku - III nagroda dla grupy dziecięcej za Tańce Śląskie (2017)

Udział dwóch grup w V Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych 2018

Grupa dziecięca- Krakowiak – Nagroda Starosty

Grupa reprezentacyjna- Polonez z Mazurem – III nagroda

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Sierpc, Piastowska 39
Pokaż mapę

Jeśli wiesz że coś się zmieniło – daj nam znać

Data ostatniej aktualizacji: 14.08.2019, 22:42
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Jubileusz 35 lecia Ludowego Zespołu Kasztelanka
Koncert
Data:
08.05.2020 | 17:00 - 20:00
Wstęp:
wolny
Wydarzenie obejrzało już 541 osób
Obserwuj
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?
Reklama mobilna [TEST]
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać